Projekt gotowy czy indywidualny?

Wady i zalety projektu gotowego

Bez projektu nie zbudujemy domu. I nie chodzi tutaj tylko o rysunki, bo prawdopodobnie znalazłby się śmiałek, który zbuduje dom bez obliczeń statycznych oraz szczegółowych rysunków poszczególnych pięter i konstrukcji dachu. Musimy jednak mieć na uwadze, że budowa domu bez pozwolenia na budowę grozi wysokimi karami finansowymi, a nawet nakazem rozbiórki. A więc projekt: gotowy czy indywidualny? Na pierwszy rzut oka można śmiało stwierdzić: kupując projekt gotowy mamy na starcie oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy! A czeka nas przecież ogromy wydatek – budowa domu! Jest jednak haczyk. A nawet kilka haczyków haków. Otóż kupując projekt gotowy, musimy zgłosić się do uprawnionego architekta i zlecić mu adaptację projektu do konkretnej lokalizacji. Polega to na nakłonieniu zabieganego inżyniera-artysty do niewdzięcznego i mało ambitnego wrysowania naszego przyszłego domu na mapę do celów projektowych i złożenie pod tym tworem swojego cennego podpisu. A więc wydatek, który uzależniony jest od ambicji architekta. Należy również wliczyć w to koszt wykonania mapy do celów projektowych. Ale to jest mniejszy z haków. Większy czai się w samym projekcie. Otóż projekty gotowe projektowane są w wirtualnej przestrzeni. Autorzy opracowania muszą opracować projekt pod nieznane warunki (rodzaj gruntu, obciążenie wiatrem, obciążenie śniegiem itp.), a więc ze względu na bezpieczeństwo najczęściej zakładają najgorsze warunki występujące na terenie Polski. W związku z tym najczęściej fundamenty są przewymiarowane, z większą ilością zbrojenia, podobnie z konstrukcją dachu itd. itp. A to generuje koszty budowy znacznie przewyższające oszczędności na projekcie. Jest oczywiście możliwość przeprojektowania konstrukcji (wraz z wykonanymi obliczeniami statycznymi) pod rzeczywiste warunki ale to znowu zwiększa koszt projektu gotowego, który zbliża się do kosztu projektu indywidualnego. Pod rozwagę czytelnika zostawiam czy jest zasadne kupowanie projektu gotowego i przeprojektowywanie go na własne potrzeby.

Dom w Gdyni od strony ogrodu

Jak obniżyć koszty budowy na etapie projektu?

Na co zwrócić uwagę w projekcie, aby obniżyć koszty budowy domu? Konieczne jest dostosowanie konstrukcji do zastanych warunków. Oczywiście wszyscy architekci wraz z projektantami konstrukcji opracowują optymalny projekt, dążąc do obniżania kosztów wykonania konstrukcji w ramach dopuszczalnych norm. Forma domu jest jednak najważniejsza. Najdroższe są prace ziemne, izolacje, oraz prace wykończeniowe. A więc: dom bez piwnicy jest tańszy od podpiwniczonego. Dom większy jest droższy od mniejszego. Dom parterowy jest tańszy od piętrowego. Dom lepiej zaizolowany jest droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji. No i oczywiście wykończenie: na przykład podłogi wykończone marmurem będą droższe od wykładziny PCV.

Projekt indywidualny

Podsumowując: kierując się własną logiką, która oczywiście może być przez czytelnika podważona, zamawiam projekt indywidualny pod moje wygórowane wymagania (duży, piękny, tani i szybko). Płacę za projekt kilkanaście tysięcy złotych i już po dwóch miesiącach rozmów z architektem mam na papierze najpiękniejszy z domów, wraz z łaskawym przyzwoleniem starosty który zainteresował się co też chcę zbudować na mojej działce.

Zapraszam do dyskusji.